מעצבת הפנים מאי שמולנסון על הקשר שבין מסקרה בעיניים ועיצוב פנים

כולנו מכירים את הסיפור: עושים שיפוץ, צובעים, משקיעים...
אבל משהו חסר בתוצאה הסופית מה זה יכול להיות? הצבע טיפונת חרג מהגבולות וזה עושה לא נעים בעין, הקיר עדיין אינו ניראה שלם.
בואו נקפוץ קפיצה קטנה בחו"ל: אחד הדברים המקובלים ביותר בעיצוב ותכנון חלל, אלו הפרופילים הדקורטיביים. מדובר בחומר פלסטי, מוקצף ודחוס (פוליאטילן), קל מאד במשקלו, מעוצב בצורות שונות (למטרות שונות) גדלים שונים, וניתן לצבוע אותו בצבעים הרצויים. הוא נמכר במטר רץ, עפ"י הצורך.
ההדבקה שלו לקיר נעשית עם דבק אקרילי, והוא רב שימושי. אפשר להוריד אותו ולהעביר עפ"י הצורך לחדרים אחרים, אם רוצים.
בחו"ל, כאשר מעצבים חלל, לעתים העיצוב ממש מתנהל סביב הפרופילים האלו: הקירות מחופים ב-2 סוגי חיפויי קיר, כמו צבע וטפט ביחד, או שני צבעים על קיר אחד, כאשר הפרופילים, מהווים את הגבול בין שניהם. מכאן השם הנוסף של המוצר, בורדרים, גבולות.
תחילת השימוש בהם הוא בכלל במאה ה-17, כאשר את הפרופילים היו עשויים מעץ, ועם הזמן זה השתכלל לחומרים קלים יותר ירוקים יותר, וידידותיים יותר. עם הפרופילים היו מעטרים ארמונות, ובתי אצילים. בצרפת, היו צובעים אותם בזהב, להראות שפע ועושר. איני יודעת מה המקור לעניין, אך עושה רושם, שאם נתבונן באופן אמנותי באירופה, אנו ניראה שימוש רחב במסגרות של ציורים מאד עשירות, ומשם זה גלש לקירות. עושר עושר עושר.
עם הזמן זה נכנס לכל דירה ובית, באירופה וארה"ב. סגנון קלאסי ומקובל.
בארץ, כמו הרבה דברים אחרים, הסגנון הזה, שמביע עושר ודיוק, נכנס רק בשנים האחרונות, ולא אל הבתים אלא יותר בבתי מלון ומלונות בוטיק. אט אט, אנו רואים זליגה אל הבתים הפרטיים וזו תופעה מבורכת.
היתרון בפרופילים הוא גדול: הדיוק שהם מעניקים בין הקיר לתקרה, קו נקי ויפה, עיטורים סביב גופי תאורה, אפילו שימוש בשדרוג של דלתות. ככל שהדמיון פורה יותר, כך השימוש בהם רב יותר.
אחת החברות הותיקות והגדולות בארץ לפרופילים דקורטיביים היא ש.י.ר.ן פרופילים. יש להם אולם תצוגה מרהיב, מחירים שווי נפש, שירות נפלא. האפשרויות הן אין סופיות: פרופילים לקירות, עמודים מדומים, או חיפוי לעמודים, רוזטות מסביב לגופי תאורה עיליים קרניזים לתאורה נסתרת, פרופילים לרצפה, מסתורי תליית וילונות.


כאשר אנחנו מוסיפים אותם לחללים מעוצבים, אנחנו למעשה מעשירים את החדר, יוצרים מסגרת נעימה לעין. אני קוראת לזה, "המסקרה בתום האיפור".. והנשים יבינו...

כתבה: מאי שמולנסון, עיצוב פנים והום סטיילינג בהדמיה

תמונות מתוך אתר האינטרנט של שירן פרופילים